czwartek, 1 września 2016

Jak ograniczyć ryzyko wtopy?

Pamiętacie może wasz początek z zarabianiem i biznesem w sieci? Większość pewnie kojarzy ten moment startu, gdy jako żółtodzioby byliśmy wprowadzani w branże. Zapewne w 90% ktoś zaproponował wam program, który miał być najlepszy, najpewniejszy i... na długie lata.W sumie startując sam byłem naiwny mimo, że nigdy żadnej straty nie poniosłem, także w takie bajki wierzyłem. A prawda jest taka, że nic pewnego nie ma. Dlatego hasło dywersyfikacja powinno trafić do słownika każdego, kto chce faktycznie zarabiać w internecie.

Czym jest wspomniana Dywersyfikacja? Tak na chłopski rozum, to nic innego jak ograniczenie ryzyka do minimum poprzez rozdysponowanie naszych środków  w więcej niż jedno miejsce. By w razie załamania się jakiegoś źródła z którego do tej pory zarabialiśmy nie wypaść z gry.

Jak dywersyfikować? Przede wszystkim jeśli mamy mały kapitał (powiedzmy 1000zl), to nie rozmieniamy się na drobne. Rozrzucanie tak małych sum w różne biznesy w mojej subiektywnej ocenie nie ma sensu, gdyż może się okazać, że nie uda się nam rozwinąć żadnego źródła. W takim przypadku lepiej obrać zupełnie inną strategię. Osobiście uważam, że wtedy przez okres 4-6 miesięcy reinwestujemy nasze środki, a po takim czasie wyciągamy wkład.Nie wypłacamy go na konto lecz wrzucamy w inny biznes, który według nas jest wart uwagi. Na tej samej zasadzie możemy stworzyć nawet kilka pracujących na nas biznesów.


Należy również mieć na uwadze, że każdy biznes  jest inny. Dlatego czas trzymania wkładu w danej firmie też powinien być poddany dogłębnej analizie. Mamy różne branże czy też różne firmy, i każdy nasz projekt będzie rządził się swoimi prawami, więc powinniśmy ustalić pewne zasady, którymi będziemy kierować się decydując się na dywersyfikację.

Czy nie lepiej skupić się na jednej firmie i być bardziej wydajnym? Jasne, że można podjąć ryzyko i działać tylko w jednym projekcie, co może  dać nam bardzo dobry efekt finansowy. Tylko, że wtedy ryzyko utraty środków dość znacząco wzrasta. Długie trzymanie kapitału tylko w jedne firmie jest rozwiązaniem odważnym. Jeśli pomysł wypali uczynić z człowieka może milionera, ale jak wyjdzie wtopa możemy zostać z niczym. Mimo wszystko próbując działać bez dywersyfikacji sam nigdzie fortuny nie zarobiłem.Gdybym zastosował ją wcześniej moje wyniki byłyby zdecydowanie lepsze.

Podsumowując. Każdy ma swój rozum i podejmie świadomą decyzje. Jednak bezpieczniejszym i bardziej rozsądnym rozwiązaniem jest dążenie do dywersyfikacji. Wprowadzenie tej strategii powinno po jakimś okresie systematycznej pracy doprowadzić was do konkretnych wyników. Ograniczając przy okazji ryzyko wtopy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz